TRANSLATE
Multumim!
Publicitate

HOSTINGER.ro

Recomandari

RO-
DATASAT

RO-
e-avantaj

4G
WiMAX

Service TV

Softuri TV
RENT
Parteneri

DTH - receptie TV satelit

Depanare Grup

e-Decodare Grup

Ремонт аппаратуры (схемы, справочники, документация)

Publicitate

Top postatori
Costin (3755)

stanley (719)

BUGHIU (630)

titus08 (434)

fox (150)

nicumicu47 (103)

Florin Tv (92)

schiopuion (80)

ionica68 (75)

dan2626 (66)

Cei mai activi postatori ai lunii
Costin

titus08

AdrianVl

fox

bobici70

ualex62

pitar

BUGHIU

Ionvoda

octavianis

Google PageRank
Powered by MyPagerank.Net
Informatii trafic
Google bot

Extindere latime de banda la osciloscop !

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Extindere latime de banda la osciloscop !

Mesaj Scris de Audio la data de Dum 12 Iun 2011 - 11:02

Posed un osciloscop , nou , achizitionat recent , este de tipul analogic . Tot bine si frumos pana aici problema cu el este ca frecventa maxima pe care o masoara este de 20MHz iar daca am nevoi sa masor semnale cu frecventa mai mare nu pot , logic , asa ca m-am gandit ca poate cineva are vre-o idee,o schema cu ceva adaptare ( sonda adaptoare,amplificator de masura , de instrumentatie , etc. ) ceva probat practic cu care sa-i maresc banda as fi foarte recunoscator ! Va multumesc !
Audio

Numarul mesajelor : 15
Varsta : 33
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 27/04/2011

Sus In jos

Re: Extindere latime de banda la osciloscop !

Mesaj Scris de genugeo85 la data de Joi 10 Mar 2016 - 22:21

Deși nu cred că mai este de actualitate pentru cel care a inițiat postul, totuși, pentru cei interesați, există o schemă de "prescaler" pentru osciloscop(de fapt o superheterodină), care se poate vedea pe site-ul lui yo9fyp.eu/prescaler-pentru-osciloscop/  sau se poate găsi și în   “Electronique et loisirs” nr. 83/2006. 
Eu am realizat acest montaj pe un cablaj făcut de cei de la EPSICOM(la sugestia mea), montajul a funcționat, dar cu o singură bobină nu am reușit o bandă mai mare de 50 MHz pe un osciloscop cu bandă nativă maximă de 20MHz(adică în intervalul 20MHz-70MHz sau în intervalul 60MHz-110MHz, asta în funcție de bobină). Schema originală, din revista amintită mai sus, este cu comutator pentru două benzi, cu două bobine, pentru a obține o bandă mai largă. S-ar putea ca cei de la EPSICOM să fi realizat deja în serie acest montaj(cablaj) de când am vorbit cu ei pe acest subiect ultima oară, acum vreo 6-7 luni. Atenție, pentru acuratețe, potențiometrul de 10k multitură trebuie să fie de bună calitate, altfel măsurătorile nu vor fi stabile! Eu am pățit-o cu un potențiometru multitură BOURNS(făcătură), luat dintr-un magazin de piese foarte cunoscut din Craiova...

genugeo85

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 59
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 10/03/2016

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum