TRANSLATE
Multumim!
Publicitate

HOSTINGER.ro

Recomandari

RO-
DATASAT

RO-
e-avantaj

4G
WiMAX

Service TV
RENT
Parteneri

DTH - receptie TV satelit

Depanare Grup

e-Decodare Grup

Ремонт аппаратуры (схемы, справочники, документация)

Publicitate

Top postatori
Costin (3620)

stanley (712)

BUGHIU (614)

titus08 (198)

nicumicu47 (103)

fox (84)

Florin Tv (83)

schiopuion (79)

dan2626 (66)

mariantoader82 (64)

Cei mai activi postatori ai lunii
titus08

Costin

gaga

fox

ionica68

cojodan

BUGHIU

Florin Tv

hortyby2

CATSOFTNET

Google PageRank
Powered by MyPagerank.Net
Informatii trafic
Google bot

Deck " Maiak " cu amplificator M-242C

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Deck " Maiak " cu amplificator M-242C

Mesaj Scris de robeert la data de Dum 18 Dec 2011 - 0:21

Buna seara tuturor. Am primit acest Maiak la reparat cu defectul " unul din etajele finale audio ( un canal ) nu functioneaza ".
Masuratori: etajele finale se alimenteaza cu tensiunea de -26 volti ( minus ). Unul din canale este ok ( am pe alimentare -26 volti si pe emitoarele tranzistorilor finali fireste am mediana cca. -13 volti. Pe celalalt canal, in loc sa am pe iesire tensiunea mediana, am tot -26 volti. Am gasit unul din tranzistorii finali care dadea rezistenta in ambele sensuri ( parca jonctiunea B - E din cate imi amintesc. ) Etajul final audio este echipat cu KT805 si KT837. KT 805-ul a fost cel defect. Eu oricum i-am schimbat pe amandoi ( este fumata faza cu tranzistorii rusesti sa te pacaleasca la masuratoare ). Am masurat si pilotii acestor tranzistori si alti semiconductori si dau OK. Am montat alti finali si defectul persista. Ce-i drept nu prea l-am luat la bani marunti sa-i masor si curentul de repaus ( era vineri seara si " deja incepuse week-end-ul si cheful disparuse deja de pe la ora 14.00 " ). Very Happy
M-ar interesa si pe mine daca are cineva schema de la acest " agregat ".
Sau macar schema etajului final ( nebunii astia de rusnaci nu scriu nimic pe semiconductori. Din punctul asta de vedere imi sunt cei mai antipatici, ca sa nu mai spun si faptul ca sunt foarte inghesuite cablajele in echipamentele lor ). M-au spart cu codurile lor ( culoarea vopselei reprezinta un indicativ din cate imi amintesc ).

O seara buna.

robeert

Numarul mesajelor : 3
Varsta : 42
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 30/10/2010

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum