TRANSLATE
Multumim!
Recomandari

RO-
DATASAT

RO-
e-avantaj

4G
WiMAX

camere foto
Publicitate

HOSTINGER.ro

RENT
Parteneri

DTH - receptie TV satelit

Depanare Grup

e-Decodare Grup

Ремонт аппаратуры (схемы, справочники, документация)

Publicitate

Top postatori
Costin (3402)

stanley (698)

BUGHIU (594)

nicumicu47 (103)

schiopuion (72)

dan2626 (66)

mariantoader82 (64)

ruscanusorin (63)

Petru Bros (62)

mcioboata (53)

Google PageRank
Powered by MyPagerank.Net
Informatii trafic
Google bot

LCD Samsung CY-DF320BGLV1H, BN95-01137A - backlight

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

LCD Samsung CY-DF320BGLV1H, BN95-01137A - backlight

Mesaj Scris de Costin la data de Mar 26 Apr 2016 - 22:54

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Pentru backlight, panoul LCD Samsung CY-DF320BGLV1H (cod BN95-01137A) foloseste doua barete de LED-uri tip LUMENS [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], a cate 12 LED-uri fiecare. Cele doua barete au alimentare separata si sunt inseriate pe placa invertorului la conectorul CNL802 (pin 1 (+), pin 2 conectat la pin 4, pin 5 (-), pin 3 neconectat).
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

In imaginile de mai jos se pot observa defectele (5 LED-uri nu functioneaza, dupa demontarea dispersoarelor se pot vedea si LED innegrit).
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Datorita faptului ca suportul este din aluminiu, LED-urile pot fi dezlipite/lipite folosind placa de preincalzire si statie IR.

In catalog temperatura de lipire era data la valoarea [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] pentru 10s. Dupa mai multe probe am setat preheter-ul la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si IR la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].
Dupa dezlipire si curatarea padurilor am folosit flux de calitate si am adaugat pe fiecare pad in parte cam un milimetru de fludor cu diametrul de 0,7mm. Am asezat LED-ul in pozitia corespunzatoare si la aplicarea spotului IR LED-ul coboara pe placa in cateva secunde. Toate cele 5 LED-uri au fost lipite din prima, fara ajustari.. Am curatat apoi cu alcool resturile de flux.

Pentru reparatie am folosit LED-uri originale Samsung cu urmatoarele caracteristici:

Forward Current      (IF ):  350mA
Pulse Forward  Curren t1     (IFp): 500mA
Reverse  Current    (IR): 25mA
Reverse Voltage   (VR):  5V  (5mA)
Power Dissipation  (PD):  1.25W
Operatin  Temperature   (Topr):   -30 -  +85 °C
Soldering Temperature     (Tsld):  Reflow Soldering:260 °C for 10secs
Hand Soldering:350 °C for 3 secs
Junction  Temperature   (Tj ):  125°C
Forward  Voltage   (VF):   3.0-3.6V (350mA)
Luminous Flux    (LM):    100-110lm   (350mA)
Luminous  Intensity  ( IV ) :  cd  (350mA)
Viewing angle :  120°
Lead Frame Type LED Package:  3.5×3.5×0.8mm    L×W×H 

Testare dupa inlocuirea LED-urilor defecte:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Lipirea dispersoarelor am facut-o cu un adeziv din comert (gen polistiren dizolvat in acetona) cu dezavantajul ca intarirea se face in 24 de ore.

Tensiunea de alimentare pentru fiecare bareta reparata, cu testerul GJ2B, este de aprox. 30V.

Rezultatul final:

Costin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3402
Varsta : 54
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

http://www.e-rusu.ro

Sus In jos

Re: LCD Samsung CY-DF320BGLV1H, BN95-01137A - backlight

Mesaj Scris de sanducristian la data de Mar 17 Mai 2016 - 13:49

Tipul LED-ului ?
Multumim.

sanducristian

Numarul mesajelor : 2
Varsta : 52
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Costin la data de Sam 11 Iun 2016 - 14:58

Le-am gasit ca 1 W 3537 3535

Costin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3402
Varsta : 54
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

http://www.e-rusu.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de gigatel30 la data de Sam 16 Iul 2016 - 11:19

Buna ziua. Am si eu o problema cu un TV Samsung UE32EH5000W. In timpul functionarii a disparut imaginea in sensul ca nu mai are lumina de fundal. Am verificat cu o lanterna si functioneaza totul normal atat ca nu mai functioneaza backlight-ul. As vrea sa stiu ce tensiune trebuie sa fie la pinii conectorului care alimenteaza ledurile deoarece dupa o masuratoare pe fuga intre pinul 1 si masa imi arata 162.4Vcc si cred ca nu am masurat corect.
Ar mai fi o problema: intre masa si carcasa de aluminiu a condensatorului incercuit (2200mf/10V) am scurt in masurare iar cand comut aparatul pe dioda acesta tiuie. Scuzati termenii poate netehnici dar incerc sa exprim ceea ce am descoperit. Prin urmare as dori sa stiu daca este posibil ca defectul sa fie pe partea de led-uri (si unde s-ar putea gasi acestea) sau ar fi pe partea de alimentare a acestora.
Va multumesc.

gigatel30

Numarul mesajelor : 1
Varsta : 48
Localizare : Odobesti
Data de inscriere : 16/07/2016

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 13:53

Continut sponsorizat

Sus In jos