TRANSLATE
Multumim!
Publicitate

HOSTINGER.ro

Recomandari

RO-
DATASAT

RO-
e-avantaj

4G
WiMAX

Service TV
RENT
Parteneri

DTH - receptie TV satelit

Depanare Grup

e-Decodare Grup

Ремонт аппаратуры (схемы, справочники, документация)

Publicitate

Top postatori
Costin (3678)

stanley (719)

BUGHIU (623)

titus08 (316)

fox (106)

nicumicu47 (103)

Florin Tv (83)

schiopuion (80)

dan2626 (66)

mariantoader82 (64)

Cei mai activi postatori ai lunii
Costin

titus08

BUGHIU

enafelice

eps

robert1000

valioval

rsumy

electronix_2006

fox

Google PageRank
Powered by MyPagerank.Net
Informatii trafic
Google bot

Quo vadis HOMO ELECTRONIST?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Quo vadis HOMO ELECTRONIST?

Mesaj Scris de titus08 la data de Dum 28 Mai 2017 - 10:59

Un subiect foarte actual, o temă privită cu îngrijorare de mulți dintre noi, forumiștii. Despre ceilalți electroniști care încă nu au aflat de existența forumurilor de electronică, sigur acum activează pe Micul tâmplar, Noul fierar sau Betonist-zidar-faianțar dummy.
  Încă din anii 90 am estimat un maxim de 10 ani în care service-ul electronic pentru bunurile de larg consum, de la TV la calculatorul auto, trecând prin bucătărie și office, va mai putea fi reprezentativ ca profesie. Exact asta s-a și întâmplat, în București de exemplu, cele trei foste firme mari de service electronic au închis pe rând, până în 2007. Apoi au emanat altele, reprofilate, activând doar pe câteva străzi.De Radio-Progres ce să mai spun? Foarte mulți dintre noi cu un nivel teoretic de pregătire cel mult mediocru sau cei care au trecut ca lebăda prin facultate, au pus letconul în debara. Dar cel mai îngrijorător este faptul că nu mai sunt tineri entuziaști, precum în fostele cercuri de pe lângă casele pionierilor, unde se învăța de la fir la integrat. Câți știu că s-a luat premiu Nobel pentru evidențierea unor noi forme de curent prin banalul fir electric, prin care tensiunea nu circulă doar de la - la +? sau forma curenților prin fir? Câți mai vor să învețe ce este o rezistență sau un condensator? 
  Azi, în lumea DUINO, electronica începe simplu de la un ,,shild,, (nu SCUT!!) și aprinderea unui led sau celebrul ..HELLO WORLD,, lucruri la care noi am fi ajuns după cel puțin 2 ani de studii temeinice. În astfel de condiții cine mai vrea să învețe ce este o rezistență, un condensator sau zecile de parametri de Bază,Emitor și Colector, de semnal mare sau de semnal mic ale unui banal TUN sau TUP? Doar cei extrem de puțini care se orientează spre cercetare. 
  Automatizarea și integrarea pe scară largă a făcut victime importante printre confrații care schimbau o lampă, iar dacă nu mergea schimbau șasiul. Necesitatea ultradotării laboratoarelor este iar un factor de selecție naturală printre noi, mulți nu își permit să achiziționeze tehnologie nouă iar prețul foarte scăzut al bunurilor de reparat îndeamnă clientul să cumpere altul decât să schimbe un panou de Vestel spart. Cu tubul cinescop se riscau chiar de mai multe ori.
  În contextul actual sub aspectul celor cel mult sumar exprimate mai sus, consider că o dezbatere pe temă poate ar mai da o șansă lui HOMO ELECTRONIST să (co)existe cumva, și nu doar pentru amuzamentul maselor care vor privi prin vitrină cum ,,un nebun încearcă să facă un canar electronic cu 1 tranzistor,, căci sigur vom fi în curând doar exponate de muzeu sau un prilej de dulci amintiri depănate pe o bancă în parc.
titus08
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 316
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : super-ultra-expert
Data de inscriere : 12/02/2017

Sus In jos

Re: Quo vadis HOMO ELECTRONIST?

Mesaj Scris de Costin la data de Mier 31 Mai 2017 - 18:03

Aud destul de des in ultimul timp acest subiect. Daca cu 30 de ani in urma se putea face depanare cu "geanta", in care erau ca dotare un Ţ (multimetru rusesc), pistolul de lipit cu ansa rasucita, un capat de fludor sau cositor turtit la ciocan si o bucata de sacaz, astazi discutam de varfuri tratate incalzite cu inductie, aer cald si IR, Fluke, testere si programatoare. Nici nu poate fi vorba sa nu ai internet! La un calcul simplu, atunci era nevoie de cel mult o "lichidare", pentru cei mai pretentiosi. Acum, dotarea unui laborator costa mii de euro. Vor "supravietui" doar cei care se vor adapta, prin asta intelegand perfectionare continua (evolutia este foarte rapida!) si investitie in scule. Sunt convins ca va fi mereu ceva de reparat, atat timp cat vom folosi energie electrica. Un factor foarte important va fi comunicarea dintre depanatori.
Despre tanara generatie, cred ca se vor gasi pasionati de marimi electrice, componente electronice, sunete si unde radio. Iar tinerii trebuie indrumati, ajutati, supravegheati (electronica nu se face doar 12V). Si da, nu poti face electronica daca nu esti pasionat! Daca depanarea o vezi doar ca o oportunitate de moment, nu poti rezista in bransa.
Poate sunt de moda veche (tamplele albe m-ar putea trada), colectionez kit-uri de montaj (oferta chinezeasca este foarte bogata) pe care vreau sa le construiasca nepotelul meu (in varsta acum de doar 4 ani jumate). In joaca lui am sesizat cu multa bucurie meticulozitate si rabdare. Cu siguranta, profesia generatiei lui va fi cu totul alta, dar vreau sa stie ca sunt lucruri utile pe care le poti face singur si vreau sa-i daruiesc aceasta bucurie.
(publicat si pe blog, [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Costin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3678
Varsta : 55
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

http://www.e-rusu.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de titus08 la data de Mier 31 Mai 2017 - 22:27

În Vremurile dinaintea revoluției Române din decembrie,Kit-urile au fost um mijloc important în educarea generației de electroniști. Am asamblat toate radiourile de la ABC la ionost kp101, și nu știu dacă am omis un kit IPRS. Mai mult, stațiile de 15W (kit-ul) devenise un etaj final apreciat.
 Am văzut mulți tineri care îmi spuneau că le place electronica, unii chiar vroiau să ia lecții, dar absolut toți acei entuziaști acum profesează altceva complet diferit.(mă refer la perioada 2004-2009). După 2009, odată cu explozia electronicii digitale, toți entuziaștii au devenit nostalgici. Chiar zilele astea m-am văzut cu cineva care nu este electronist, dar care în anii 80 profesa și electronica (la negru) suficient de bine. În curând voi ,,moștenii, toată aparatura vintage de la amc la lămpi și șasie de venus din pod și număr cu nerăbdare zilele rămase. 
  La nivel național, guvernul nu a întreprins absolut nimic pentru popularizarea electronicii printre cei mici (cum erau casele pionierilor și șoimilor patriei- care aveau centre puternice de electronică -vezi Bătrâneanu, radiocluburi, modelism -vezi M.Topor, ) unde activau tineri. Și nu fiindcă nu sunt fonduri. Datorită unui curent de ,,americizare,, a sistemului de învățământ, îndreptat spre unimaterie. Mai mult, miniștrii educației se întrec în a scoate materii și în anihilarea singurei soluții naturiste împotriva scoliozei. În școli nu mai există cercuri de electronică ( și nici altele, poate câteva cluburi, îmi aduc aminte că a activat un club de electronică pentru elevi undeva parcă în mehedinți, aveau și un ziar, dar acum realizez că nu am mai auzit de ei nimic din 2009?-2010).
  Inițiativa privată în materie de promovare a electronicii poate există doar ca o emanație spontană a vreunui profesor de mate sau fizică care vrea un + pentru definitivat, stingându-se repede apoi. Marile licee care încă mai au spațiile cîndva folosite pentru ,,Atelier,, pot avea inițiativa în acest sens, totuși tac.
titus08
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de stanley la data de Vin 2 Iun 2017 - 18:07

Ok , si ce facem acum , promovam electronica ca "sport"  de performanţă sau sport de masă ?  Basketball
stanley
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 719
Varsta : 59
Localizare : BucurestiTargoviste
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Costin la data de Vin 2 Iun 2017 - 18:54

Interesanta intrebare!

Cunosc persoane care au facut "electronica" pentru ca asa dadea bine atunci (anii `80). N-au nici o inclinatie, nu le place, nu pot tine o scula in mana. In industrie s-au orientat catre administratie, dand din coate pentru functii. Dupa `89 s-au reprofilat, majoritatea catre invatamant.
La admitere au luat locurile altora care ar fi avut inclinatie dar nu jonglau cu analiza matematica, acum au luat locul la altii care au studiat stiinte ale educatiei. Nu-i corect, nu?

Cu cat antrenam in miscare mai multe persoane, cu atat cresc sansele de a descoperi talente. Parerea mea, "sport" de masa!
Din marea masa, cei pasionati, antrenati de oameni priceputi, vor face performanta.
Costin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de stanley la data de Vin 2 Iun 2017 - 19:21

"Cu cat antrenam in miscare mai multe persoane, cu atat cresc sansele de a descoperi talente."
Costin draga , daca te referi la copii 9 - 14 ani , ok dar nu uita ca in scoala nu se mai face sport cat despre carte , ce sa mai vorbim !
Bine , este drept ca fiecare BREASLA'si apara interesele , dar am vazut pe forumurile dedicate cum apar "electronisti" ca ciupercile dupa ploaie , cu un bagaj de cunostinte ce tinde spre -  infinit dar cu un tupeu ce tinde spre + ....
Asta'ti doresti , sport de masa ?

Ultima editare efectuata de catre stanley in Vin 2 Iun 2017 - 19:29, editata de 1 ori
stanley
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de Costin la data de Vin 2 Iun 2017 - 19:26

"Din marea masa, cei pasionati, antrenati de oameni priceputi, vor face performanta."

Desigur, performanta. Dar este putin probabil sa obtii 10 "varfuri" daca antrenezi 10 copii.

Daca discutam despre adulti... apreciez oamenii care isi cunosc limitele si sunt dispusi sa invete. Observ si eu fenomenul "tupeului", dar consider ca pe internet are loc toata lumea. Se face o selectie naturala.

Dar, pana la urma, imi exprim o parere. Sunt dispus sa invat si accept alta mai buna. ;-)
Costin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de stanley la data de Vin 2 Iun 2017 - 19:53

Poti incerca sa antrenezi 100 , 1000 si 0 varfuri.
Astazi se naste 1 la 1000000 cu vocatie si asta se datoreaza doar pasiunii si perseverentei si nu antrenorului.Spun asta din proprie experienta , fiumeu de la 5 ani a avut permanent ultima generatie de calculator dar ma asista la majoritatea depanarilor facute in casa in speranta ca ...
Degeaba am facut loby pentru hardware ca a ales software de ... performanta.C'asa'i in sport !
stanley
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de Costin la data de Vin 2 Iun 2017 - 20:15

Foarte important este ca-i place ceva!
Costin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de titus08 la data de Vin 2 Iun 2017 - 21:03

Am căutat ziarul cercului la care am făcut referire mai sus, dar nu l-am mai găsit. În schimb am găsit această inițiativă înbucurătoare:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pagina are în subsol orarul din 2014-2015, aspect deloc de bun augur, dar aici:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

apare cercul de electronică activ. Poate este doar în orarul de activități, așteptînd cursanți.
titus08
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de titus08 la data de Vin 2 Iun 2017 - 21:27

Cred că ar trebui împărțiți electroniștii în două categorii distincte: HOBBY și PROFESIONIȘTI. Cei care optează pentru categoria HOBBY, să activeze doar ca electroniști de duminică, fără a profesa electronica în scopul service/comercial. Astfel se pot crea cercuri/simpozioane/prezentări ale aparatelor/montajelor realizate de aceștia cu scop de divertisment, indiferent de complexitatea montajului. Dacă la un moment dat unii vor deveni vârfuri, vor trece la categoria PROFESIONIȘTI, nemai putând activa la categoria HOBBY.
  Astfel, se poate face mediatizarea electronicii de către un sector larg de populație ca vârstă. Un exemplu este reuniunile dedicate ale unui grup de pe Pentoda. Aceștia se întâlnesc, discută, prezintă creațiile personale și au laboratoare de excepție (chiar la vârste venerabile), doar din pasiune. Astfel electroniștii din categoria HOBBY, pot discuta fără nici un fel de reținere despre orice fel de montaj, de la un tranzistor la arduino, ne având nici o altă pretenție. Cred că se poate crea această categorie, extinzând limita de vârstă a celor interesați de electronică. Am cunoscut la începutul anilor 90 un pensionar care abia după revoluție a avut curajul să se ocupe de pasiunea lui de o viațâ. Avea mai multe aparate de redio și TV la care șurubărea, noi ducând însă greul..... Îl chema Toma, iar noi practic ne dădeam doctoratele pe sculele lui, într-un fel de concurs tacit.
titus08
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat