TRANSLATE
Multumim!
Publicitate

HOSTINGER.ro

Recomandari

RO-
DATASAT

RO-
e-avantaj

4G
WiMAX

Service TV
RENT
Parteneri

DTH - receptie TV satelit

Depanare Grup

e-Decodare Grup

Ремонт аппаратуры (схемы, справочники, документация)

Publicitate

Top postatori
Costin (3486)

stanley (702)

BUGHIU (599)

nicumicu47 (103)

schiopuion (79)

dan2626 (66)

mariantoader82 (64)

ruscanusorin (63)

Petru Bros (62)

fox (61)

Google PageRank
Powered by MyPagerank.Net
Informatii trafic
Google bot

Antena CB2 - defecte

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Antena CB2 - defecte

Mesaj Scris de Costin la data de Mar 18 Mai 2010 - 22:25

CB2 de la Sunker este o antena de mici dimensiuni cu trapul la jumatatea inaltimii . Cel putin teoretic , acest lucru ar trebui sa-i confere caracteristici tehnice deosebite . Cu toate astea , am primit doua antene "moarte" , utilizatorii reclamand faptul ca a scazut receptia statiei (se aud doar statiile foarte apropiate si nu raspunde nimeni la apeluri .
O simpla verificarea cu reflectometrul indica o catastrofa (SWR > 3) .
La verificare cu ohmetrul am constatat intreruperea legaturii dintre conector si antena .
Am demontat antena si am gasit cablul smult . Am constat ca surubul central de fixare nu este strans suficient si permite rotirea la insurubarea antenei pe baza magnetica . In ambele cazuri .

Cum am remediat defectul ?
Am demontat in totalitate talpa si am micsorat gulerul piesei de plastic (izoleaza surubul la trecerea prin talpa metalica (piesa polara care mareste eficienta magnetului) care apare in partea superioara a talpii , cu aproximativ 2 mm (altfel nu poate fi strans suficient surubul) . Am remontat talpa , strangand cu putere surubul . Am relipit firul central al cablului pe cosa si am fixat colierul introducand peste cablu o bucata de plastic pentru a strange ferm conexiunea de masa pe capacul din tabla . Am remontat capacul din plastic al talpii si am verificat continuitatea legaturii dintre mufa si antena . Am acordat atentie relipirii foliei de staniol de pe magnet (creaza o capacitate intre tresa cablului si suport , conectand din punct de vedere al semnalului tresa cablului la caroseria masinii) .

Talpa demontata

Important pentru utilizatori !
Insurubati cu grija partea superioara a antenei pe talpa magnetica . Daca suspectati ca surubul central se roteste , NU INSISTATI .

Costin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3486
Varsta : 54
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

http://www.e-rusu.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: