TRANSLATE
Multumim!
Publicitate

HOSTINGER.ro

Recomandari

RO-
DATASAT

RO-
e-avantaj

4G
WiMAX

Service TV
RENT
Parteneri

DTH - receptie TV satelit

Depanare Grup

e-Decodare Grup

Ремонт аппаратуры (схемы, справочники, документация)

Publicitate

Top postatori
Costin (3486)

stanley (702)

BUGHIU (599)

nicumicu47 (103)

schiopuion (79)

dan2626 (66)

mariantoader82 (64)

ruscanusorin (63)

Petru Bros (62)

fox (61)

Google PageRank
Powered by MyPagerank.Net
Informatii trafic
Google bot

Inlocuire SMR40200

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cu ce inlocuiti SMR40200 ?

0% 0% 
[ 0 ]
67% 67% 
[ 4 ]
0% 0% 
[ 0 ]
17% 17% 
[ 1 ]
0% 0% 
[ 0 ]
0% 0% 
[ 0 ]
0% 0% 
[ 0 ]
16% 16% 
[ 1 ]
0% 0% 
[ 0 ]

Total voturi : 6

Inlocuire SMR40200

Mesaj Scris de Costin la data de Dum 13 Mar 2011 - 23:51

Personal nu sunt adeptul modificarii schemelor originale . Si pentru faptul ca poti gasi un client "pretentios" care iti poate imputa asta , chiar daca initial , din ratiuni financiare , a fost de acord . Dar , imi amintesc ca ultimele SMR40200 cumparate de mine erau contrafacute (cele negre) . Nu "tineau" de loc tensiunea (bobina si condensatorul erau in regula) . Pocneau aleatoriu supresoarea .

SMR40200 + HIS0169

SMR40200 nou

Mai am si acum un kit din cele facute pe placa de aluminiu (care nu functionau cu folie izolatoare, va amintiti ?) . Eu il pastrez pentru un client dispus sa plateasca (nu-i ieftin !) sau poate pentru muzeu . Da bine in pungulita inscriptionata Samsung .

UPS001 (link magazin : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

UPS001 ? Da , cred ca toti l-am montat pe primul cu strangere de inima . Imi amintesc ca am tinut aparatul sa functioneze demontat 3 zile . Din cand in cand verificam temperatura , tensiunea ...
In cazul sasiului SCT11B trebuie inlaturata dioda supresoare si , daca este cazul , se monteaza pe +B un rezistor de 33-100k / 3W pentru a miscora tensiunea in stand-by .

De ce apreciez UPS001 ? Simplitate in montaj (doua fire) , suficient de robusta , fiabilitate atat cat trebuie (ce facem daca nu se mai strica ?) , sursa de componente in caz de urgenta (FET-ul de putere) . Very Happy

Alte posibile inlocuiri :

Kit Nippur , TDA4605 , foloseste chopperul original , foarte fiabil

Kit Gabi Dusa (publicat in Depanatorul) TDA4605 , foloseste chopperul original , necesita o spira in plus , fiabil

WSP-003 (compacta , cu chopper) , 75W , doua tensiuni
Super-001 (compacta , cu chopper) , 100W , 8 tensiuni
WSP-004 (plata , cu chopper) , 100W , 7 tensiuni

Schema Samsung SCT11B : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Costin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3486
Varsta : 54
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

http://www.e-rusu.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: